Poradnik kupującego auto używane

Każdy kierowca posiadający prawo jazdy, prędzej czy później stanie przed dylematem związanym z zakupem samochodu. Nowy czy używany? 2 letni z klasy niższej czy 10 letni ale premium? W dzisiejszym poradniku skupimy się jednak na samych oględzinach, które zarówno dla auta młodego, leciwego, z górnej czy niższej półki, powinny dać kupującemu jasną informację – warto dokonać zakupu czy lepiej jednak poszukać dalej. Dla naszego poradnika, poszukajmy jednego z najbardziej popularnych aut na rynku wtórnym, czyli Audi A4 B8 2.0tdi. Zapraszam!

1. Przegląd ogłoszeń

To najtrudniejszy i najbardziej czasochłonny etap. Najlepszym narzędziem do poszukiwania auta będzie Internet. Kropka. Mamy 2020 rok i to najszybsze, najbardziej aktualne, a do tego tanie źródło informacji. Polecam skupić się na największych portalach takich jak popularny OLX, posiadający rozbudowane filtry OTOMOTO czy darmowy, ale dość szybko rozwijający się Sprzedajemy.pl

Po przefiltrowaniu wyników, należy zastanowić się czy po wyświetlonych ofertach, auto jest w naszym zasięgu cenowym. Na 09-2020 przedział cenowy dla naszego Audi A4 b8 to od 18 000 do niemal 80 000zł za model poliftowy. Tutaj należy rozwiać wszelkie wątpliwości – niestety – zakup auta z dolnych widełek to pakowanie się w kłopoty. Na rynku samochodów używanych nie ma przecen czy okazji, a jeśli już się pojawiają, to skupy aut lub inni profesjonaliści „wyławiają” takie sztuki i najczęściej w ciągu 2-5 minut od dodania ogłoszenia rozmawiają z właścicielem w celu dogadania szczegółów transakcji. „Okazje” zdarzają się niezwykle rzadko i osoby prywatne nie mają raczej szans w tym nierównym wyścigu. Nie warto też na siłę szukać jak najmniejszego przebiegu, w jak najmłodszym roczniku czy liftingu. 

Zakup pewnego auta to kierowanie się kilkoma złotymi zasadami.

 • Szukajmy auta z polskiego salonu,
 • jeśli jest wybór, to od prywatnej osoby / renomowanego auto-handlu
 • najlepiej od 1 właściciela,
 • omijajmy okazje cenowe, szczególnie te które „wiszą” już od tygodni na portalach ogłoszeniowych
 • duży przebieg rzędu 250 tys. km to nie wyrok – jeśli auto jest w jednych rękach i/lub jest serwisowane zgodnie ze sztuką

Po przefiltrowaniu ogłoszeń wg. powyższych, magicznym sposobem poznikały super okazyjne oferty po 18-20 tys. zł. Dolna granica w wyszukiwarce to teraz okolice 30 tys. zł. Czy posiadamy taki budżet? Jeśli tak, to prawdopodobnie jest to model dla nas i możemy przyjrzeć się ogłoszeniom. Wybierzmy 3 do których warto zadzwonić, a warto, gdy właściciel opisał samochód trochę więcej niż jednym zdaniem. 

2. Telefon do właściciela

Dzięki zastosowaniu kilku sztuczek, możemy zweryfikować to co zostało przedstawione w ofercie. Czy osoba podająca się za prywatną taką jest? Wystarczy zapytać wyjątkowo proste pytanie :

„Jak długo jest Pan/Pani właścicielem auta”

Jeśli uzyskamy odpowiedź, że posiada je od kilku lat, to test należy uznać za zaliczony.

Odpowiedź w stylu : „auto mam od wielu lat, jeździła dziewczyna i ja za nią sprzedaje bo wyjechała za granice” – To w 99% zwykła bajka dla naiwnego, napalonego na zakup kupca. Nie warto rozważać takich ofert, bo zazwyczaj okazuje się na miejscu, że osoba ma pod domem kilkanaście samochodów, albo co gorsza umowę „in-blanco” z poprzednim właścicielem. Pytanie jest proste i oczekujmy prostej, jasnej odpowiedzi – nie szukajmy wytłumaczenia dla dziwnych sytuacji i historii wyssanych z palca. 

Czy zakup od firmy należy odrzucić? Oczywiście, że nie bo tak samo jak nie każda prywatna osoba mówi tylko prawdę, tak nie każdy komis tylko kłamie. Unikajmy za to osób obracających się w szarej strefie, bez zarejestrowanej działalności i grających nieczysto zarówno z nasza inteligencją jak i urzędem skarbowym. Od takiej osoby, w razie problemów z autem raczej nie uzyskamy pomocy, a zwrot często może być niemożliwy – nie róbmy sobie tego. 

O co zapytać w dalszej rozmowie?

 • Jaka jest historia pojazdu
 • Jakie są wady auta
 • Z jakim interwałem był zmieniany olej w silniku i skrzyni (jeśli automat to konieczność)
 • Kiedy był robiony rozrząd
 • Czy auto posiada wady techniczne
 • Czy miało wypadek / kolizje

Poradnik kupującego auto używane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button